INFORMATION
Typ: Fritidshus
Fritidshus
Fastighetsbeteckning: Ekenäs 1:19
Boarea: 135,00 kvm
Areakälla: taxeringsinformation
Upplåtelseform: Friköpt
Friköpt
Antal rum: 5
Antal sovrum: 3
Utgångspris: 1 975 000 kr
ANSVARIG MÄKLARE
FRANK SETZER
Reg. fastighetsmäklare
E-post: frank@sfbab.se
BILDER
BESKRIVNING
Välkommen till Ekenäs 27, en charmig äldre fastighet i lantlig och naturnära miljö strax utanför Älmhult. Här erbjuds ett hus med mycket karaktär, stora sällskapsytor och en generös naturtomt om drygt 5 000 m². Den äldre ladan ger dessutom gott om plats för förvaring, hobbyverksamhet eller andra användningsområden.
Huset har anor från 1827 och den äldre känslan finns bevarad i bland annat trägolv, eldstäder och flera rustika detaljer. Samtidigt finns de bekvämligheter som behövs för ett fungerande boende året runt. Uppvärmningen sker med luftvärmepump, eldstäder och direktverkande el.
Entréplanet erbjuder ett sovrum, ett rymligt allrum, kök, badrum och praktiska biutrymmen. Allrummet är husets naturliga samlingspunkt med äldre trägolv, kamin, fint ljusinsläpp och gott om plats för både soffgrupp och matbord. Härifrån når man köket som är utrustat med moderna vitvaror samtidigt som vedspisen förstärker husets lantliga karaktär.
Från köket finns utgång till trädäcket på husets baksida. Här sitter man avskilt med utsikt över den omgivande naturen. Trädäcket är delvis överbyggt och ger en trevlig plats för måltider och umgänge under stora delar av året.
På ovanvåningen väntar ett stort och rustikt inrett sällskapsrum. Här finns gott om plats och ytterligare en kamin som både ger värme och bidrar till rummets karaktär. På detta plan finns två sovrum.
FAKTA
INTERIÖR
Antal rum: 5
Antal sovrum: 3
Allrum
Rymligt allrum med äldre trägolv och gott om ljusinsläpp. Här finns kamin och bra plats för både soffgrupp och större matbord. Ett trivsamt rum där husets äldre karaktär verkligen kommer till sin rätt.
Kök
Köket nås från allrummet och är utrustat med induktionshäll, köksfläkt, diskmaskin samt kombinerad kyl/frys. Här finns även en traditionell vedspis. Från köket leder en dörr ut till trädäcket med fin utsikt över naturen.
Inre hall/tvättdel
Vidare från köket finns en mindre hall där tvättmaskinen är placerad. Härifrån nås badrummet och ytterligare ett sovrum.
Badrum
Badrum med dusch, WC och handfat. Elektrisk golvvärme.
Sovrum
Sovrum i bra storlek med plats för både säng och förvaring.
Ovanvåning
Via den rundade trappan nås ovanvåningens stora sällskapsrum. Rummet är rustikt inrett med generösa ytor och en kamin som ger både värme och en trivsam atmosfär under årets kallare månader.
Här finns även två sovrum, vilket ger huset totalt tre sovrum
BYGGNADSSÄTT
Typ av byggnad: 1½-plansvilla
Byggnadsår: 1827
Kommentar till byggnadsår: Ombyggt 2010
Fasad: Stående träpanel
Stomme: Trä
Fönster: 2-glas isolerglas samt 1 glas
Bjälklag: Trä
Tak: Plåt
Grundläggning: Natursten
Uppvärmning: Luftvärmepump, eldstäder, direktverk. el
Övriga byggnader: Till fastigheten hör en äldre lada med rejäla ytor och många användningsmöjligheter. Här finns plats för exempelvis förvaring, verkstad, båtar, maskiner eller hobbyverksamhet.
Vatten & avlopp: Enskilt vatten året om. Enskilt avlopp
Ventilation: Självdrag
ADRESS
Kommun: Älmhult
Län: Kronobergs
Gatuadress: Ekenäs 27
Postnummer: 343 97
Stad: Älmhult
ENERGIDEKLARATION
Utförd: Behövs ej
NÄROMRÅDE
Allmänt om området: Ekenäs ligger i ett naturskönt område på landsbygden utanför Älmhult, med skog, öppna marker och närhet till sjön Möckeln. Kommunens friluftsplan lyfter området kring södra Möckeln, Ekenäs och Hökhult som ett område med stora natur- och friluftsvärden, med bland annat bad, kanotpaddling, motionsmöjligheter och naturreservat i närområdet.
Närservice: Läget passar därför särskilt bra för den som vill bo lantligt och avskilt men ändå ha Älmhults serviceutbud inom rimligt bilavstånd. I Älmhult finns bland annat dagligvaruhandel, skolor, förskolor, vård, restauranger och annan service.
Kommunikation: Från Älmhult finns mycket goda tågförbindelser både norrut mot Växjö och söderut mot Hässleholm, Malmö och Köpenhamn. Älmhult trafikeras av Öresundståg på sträckan Kalmar–Växjö–Älmhult–Hässleholm–Malmö–Köpenhamn. Öresundståg
Det gör att fastigheten kombinerar ett lugnt småländskt landsbygdsläge med förhållandevis goda möjligheter att resa vidare mot såväl Växjöregionen som Skåne och Danmark.
PLAN
Typ: Fornlämning (1 st)
TOMT
Typ: Naturtomt
Tomtarea: 5 115,00 kvm
Uteplats: Delvis överbyggd trädäck på husets baksida
Vatten & avlopp: Enskilt vatten året om. Enskilt avlopp
INSKRIVNINGAR
Rättigheter och gemenskap: Gemensamhetsanläggning: Älmhult ekenäs ga:1
Samfällighet: Älmhult ekenäs fs:2
Förmån: Officialservitut Båtplats, 0765-09/42.1
Planbestämmelser: Fornlämning (1 st)
TILLGÅNGAR
Taxeringsår: 2024
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd
Byggnadsvärde: 1 004 000,00 kr
Markvärde: 285 000,00 kr
Värdeår: 1954
Summa taxeringsvärde: 1 289 000,00 kr
Skatt/avgift: 9 668,00 kr
TAXERING
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd
Taxeringsår: 2024
Skatt/avgift: 9 668,00 kr
Småhusmark (Värdeår): 285 000,00 kr
Småhusbyggnad (1954): 1 004 000,00 kr
INTECKNINGAR
2010-03-01, 1 235 000,00 kr, ej skriftligt
Summa inteckningar: 1 235 000,00 kr
DRIFTKOSTNAD
Elkostnad: 14 000,00 kr
Vatten/avlopp: 1 400,00 kr
Sotningsavgift: 1 200,00 kr
Renhållning: 3 500,00 kr
Övrigt: 100,00 kr
Total driftkostnad: 20 200,00 kr/år
Personer i hushållet: 2,00 st
FÖRSÄKRING
Fullvärdesförsäkrad: Ja
ELEKTRICITET
Elförbrukning: 2 446,00 kwh/år
DOKUMENT
Det finns inga dokument för detta objekt.
FILMER
Det finns inga filmer för detta objekt.
KARTA
INTRESSEANMÄLAN
Använd kontaktformuläret nedan för att komma i kontakt med oss.
FUNDERAR DU PÅ ATT SÄLJA DIN FASTIGHET?
Vi har lång erfarenhet av fastighetsvärdering i Småland. Vi är konstant à jour med marknadsvärdering. Vill du boka en fri värdering. Tveka inte på att höra av dig till oss!
HUS PÅ LANDET,
VÅR SPECIALITET